Aks Nedir ve Yedek Parça Aks Ne İşe Yarar Aks motorlu araçlarda bulunan ve motorun gücünün tekerleklere aktarılmasını sağlayan çelik bir mil olarak nitelendirilir. Aynı zamanda araçtaki diferansiyel sistemin dönme hareketlerini de kesinti gerçekleşmeden tekerleklere iletir. Bu kapsamda aks motorlu araçlarda bulunması gereken oldukça önemli bir yedek parça görevini görür. Ayrıca enpar motorlu araçlar kategorisinde bu parçayı bulabilmeniz mümkündür.

29

Kas

Aks motorlu araçlarda bulunan ve motorun gücünün tekerleklere aktarılmasını sağlayan çelik bir mil olarak nitelendirilir. Aynı zamanda araçtaki diferansiyel sistemin dönme hareketlerini de kesinti gerçekleşmeden tekerleklere iletir. Bu kapsamda aks motorlu araçlarda bulunması gereken oldukça önemli bir yedek parça görevini görür. Ayrıca enpar motorlu araçlar kategorisinde bu parçayı bulabilmeniz mümkündür.

Aks Nedir?

Araç ve otomobillerin önemli bir parçası olarak aks aracın ilerleyebilmesi için önemlidir. Bu bağlamda bir aracın ilerleyebilmesi için aks parçasının eksiksiz çalışması gerekir. Aracınızın tüm yükünü aks yüklendiğinden dolayı güvenlik açısından da önemlidir. Otomobiliniz veya farklı bir motorlu aracınız ile ilerleyebilmeniz için aracın aks parçasının olması gerekir. Ancak bu sayede güven içinde araç kontrolünüzü sağlayarak yolculuk yapabilirsiniz.

İlgili İçerik: Enjektör Ne İşe Yarar? Enjektörün Görevi Nelerdir?

Aks Ne İşe Yarar?

Motorlu araçlarda oldukça önemli bir yere sahip olan aks parçasının ne işe yaradığı merak konusudur. Bu süreçte aks parçası ne işe yarar sıklıkla karşılaştığımız sorulardan biridir. Aks araç direksiyonunun yönü nereye dönük olursa olsun hareketi sabit iletilmesini sağlar. Enpar motorlu araçlar kategorisinde de en çok talep edilen ürünler arasında bulunur.

Aks aracınızın güvenliğini her anlamda sağlayan noktalardan biridir. Aracınız viraja girdiği veya virajdan çıktığı anlarda frene bastığınızda her şeyi tekerleklere iletir. Bu sayede virajlarda herhangi bir problem yaşamadan yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Özellikle aksların konumları da solda ve sağda yer alır. Bunun nedeni ise aracınızla yapacağınız her türlü pozisyona uyum sağlayabilmesi içindir.

Aks Aralığı Nedir?

Aks bir aracın güvenliğini sağlayan parçalardan biridir. Bununla birlikte aks aralığı da oldukça önemli olan ve bilinmesi gereken noktalardandır. Araçların arka ve ön tekerlekleri arasındaki mesafeye aks aralığı deniyor. Eğer aksınız uzun bir mesafeye sahipse aracın dengesini ve sürüşü olumlu yönde etkiler. Özellikle de ani fren anlarında aracınızın ön veya arka kısmının bir diğer kısımdan kopmasını önler.

Aks aralığının kısa olduğu araçlarda ise salınım eğilimi düşük olarak nitelendirilir. Kısa dingil mesafesi olarak da belirtebileceğimiz özelliğe sahip araçlarda viraj alımları daha farklıdır. Enpar motorlu araçlar bünyesinde yumuşak sönümleme uygulaması daha kolay gerçekleşir. Aynı zamanda süspansiyon ve küçük çaplarla virajların dönülmesi daha kolaydır.