Alternatörler araca elektrik dağıtmak ve aküyü şarj etmek için kullanılan jeneratör çeşitleridir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren hibrit modellerin dışında, standart bir içten yanmalı motora sahip araçlarda alternatör bulunmaktadır. Otomobillerde şarj işlemleri üç bileşenli meydana gelmektedir. Akü, voltaj regülatörü ve alternatör bu 3 bileşeni oluşturur. Alternatör iç ve dış ışıklandırma gösterge paneli ve Bir aracın elektrikli bileşenleri için güç üretmek üzere batarya ile çalışmaktadır. Alternatör adını alternatif akım teriminden almıştır.

25

Kas

Konum olarak alternatörler motorun ön tarafında bulunmaktadır. En kısa ifade ile alternatörün aslında bir şarj makinesi olduğunu söylemek mümkündür. Alternatörler araçlar seyir halinde iken sürekli olarak aküyü şarj ederler ve bitmesine engellerler. Alternatörleri aslında bir jeneratör görevini vermek mümkündür. Çünkü alternatör motordan aldığı hareket enerjisini elektriğe dönüşerek akü doldurmaktadır. Otomobildeki diğer sistemlere de enerji aktarımı sağlamaktadır. Enpar Oto başta alternatör olmak üzere otomotiv parçaları konusunda uzman bir biçimde hizmet vermektedir

İlgili İçerik: Hava Filtresi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Alternatörler araca elektrik dağıtmak ve aküyü şarj etmek için kullanılan jeneratör çeşitleridir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren hibrit modellerin dışında, standart bir içten yanmalı motora sahip araçlarda alternatör bulunmaktadır. Otomobillerde şarj işlemleri üç bileşenli meydana gelmektedir. Akü, voltaj regülatörü ve alternatör bu 3 bileşeni oluşturur. Alternatör iç ve dış ışıklandırma gösterge paneli ve Bir aracın elektrikli bileşenleri için güç üretmek üzere batarya ile çalışmaktadır. Adını alternatif akım teriminden almıştır.

Alternatör Nasıl Çalışır, Çalışma Prensibi Nedir?

Alternatörler doğru akım üreteçleri ile aynı çalışma prensibine sahiptir. Alternatörlerde rotor adı verilen mıknatıslar bulunmaktadır. Mıknatıslar stator isimli iletken salgının çevresinde ya da içerisinde bir dönme hareketi gerçekleştirmektedir. Mekanik enerji ile dönüş işlemini gerçekleştiren rotorlar, iletkenlerin çevresindeki alanı değiştirir ve bu sayede elektrik akımının oluşmasına olanak sağlar. Alternatör kasnaklar rotorlar düzenleyiciler kapaklar doğrultucular ve köşebentlerden meydana gelmektedir. Alternatör çeşitleri genellikle çelik dayanıklı malzemeden üretilmektedir. Tipik alternatörler pistonların hareketini dairesel harekete dönüştüren krank mili tarafından harekete geçirilip çalıştırılır. Enpar motorlu araçlar için alternatör başta olmak üzere birçok otomotiv parçaları tüketicilerin deneyimine sunulmuştur.

Alternatör Kayışı Nedir ve Ne İşe Yarar? En iyi otomotiv parçaları nereden temin edilir?

Alternatör kayışı motorlu araçlarda krank milinden alınan gücü şarj dinamosu su pompası ve vantilatöre ileten lastik aksamlar dan biridir. Araçlarda özellikle klima ve ısıtma sisteminin çalışmasında büyük rol oynamaktadır. Bu yüzden aşınmasına ve işlevini yitirmesine mani olmak için periyodik olarak oto servislerinde kontrolünün yapılması gerekir. Alternatör kayışı bakımı yapılmaz ve aşıldığı takdirde değiştirilmezse kopar. Bu ise devir daim su pompasının devrini durdurmasına neden olur.